На 18 август 2021 г. се навършват 1075 години от успението на всебългарския покровител св. преподобни Йоан Рилски Чудотворец. По този повод ставрофорен иконом Ангел Ангелов, духовен надзорник на Софийската епархия, разказва за допира до светия отец по време на своето участие в ежегодния пешеходен поклоннически път „Рилският Чудотворец“. Той се провежда вече за 11-та поредна година, като следва пътя на мощите на св. Йоан от София до Рилския манастир.
Църквата Христова в хилядолетната си история е показвала своята динамична природа. Църквата е път, който води към вечните небесни пространства и дава възможност на вярващия още тук, на земята, да изпита радостта на общението с Всеблагия Бог. Както вярата не е статична, а обратното – целенасочено движение към Бога, така и Църквата в постоянното движение показва на своята общност спасителния път към Господа Иисуса Христа. Това движение най-истински се изживява в светата Литургия, когато в нейното време, в литургическия час, напълно се размиват границите на сегашното материално пространство и в него проникват лъчите на Божията вечност. Движение, в което събранието на вярващите преодолява веществения, земен свят и се устремява към вечното.
На 7 март 2021 г. се навършват 50 години от блажената кончина на Негово Светей- шество Българския патриарх и Софийски митрополит Кирил. Тази година отбеляз- ваме и 120 години от неговото рождение – роден е на 3 януари 1901 г. със светското име Константин Марков Константинов в Ючбунар, един от бежанските квартали на София. За неговата дейност на патриаршеската и митрополитската катедра ни споделя доц. д-р Павел Павлов, дългогодишен преподавател по история на Църквата и зам.-декан на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Ох- ридски“. С него разговаря Пламен Михайлов.
За ситуацията в Българската православна църква преди избора на Българския патриарх и Софийски митрополит Кирил
Първоначално през 1938 г. бъдещият патриарх Кирил е избран за митрополит на овдовялата Пловдивска епархийска катедра, дотогава той изпълнява длъжността главен секретар на Св. Синод. В продължение на петнадесет години той изпълнява своите задължения като Пловдивски митрополит. Цялото това време е много сложно. От една страна, БПЦ се бори за признание и премахване на схизмата, а от друга – България започва да администрира и Беломорието. На Пловдивския митрополит Кирил се пада нелеката задача да управлява едновременно с Пловдивската и Маро- нийската епархия в Западна Тракия. Родопа планина става център на неговия обединен диоцез в този период и той хвърля доста усилия, за да го ръководи.
Ключов момент от това време е каузата за спасяването на българските евреи, като митрополит Кирил е от лицата, които стоят на предна линия. Тогава той е малко над 40-годишен, но радикално се противопоставя на депортира- нето им, за което през 2000 г. е провъзгласен от израелския институт за изследване на Холокоста „Яд Вашем“ за
„праведник на народите“.